Menu Zamknij

Słów kilka o rozwoju dziecka do 6 miesiąca życia

Słów kilka o rozwoju dziecka do 6 miesiąca życia

No właśnie czy to dobrze że moje dziecko…. Mamy wymieniają setki zachowań dziecka zastanawiając się i martwiąc czy dane zachowanie maluszka jest poprawne, adekwatne do wieku rówieśników, czy może świadczy o zaburzeniu i opóźnieniu rozwoju, chorobie.

Dlatego w kilku słowach opowiem jakie zachowania malucha mogą zaniepokoić rodziców i powinni udać się z maluszkiem do fizjoterapeuty w celu konsultacji.

I miesiąc życia

W pierwszym miesiącu życia dziecko leżąc na placach i brzuchu układa się asymetrycznie, co znaczy że ma zwróconą główkę w jedną ze stron. Ważne jest aby zmieniało stronę patrzenia raz w prawo raz w lewo. Dziecko leżąc przyjmuje pozycję zgięciową, obecne są odruchy chwytny, szukania, Moro.

To co powinno zaniepokoić rodziców to silny wyprost i pchanie główką, utrzymanie główki tylko w jedną stronę lub brak ruchu głową, odgięciowe ułożenie tułowia w tzw. literkę C, mało aktywne kończyny dolne (brak kopania), kończyny górne ułożone w odwiedzeniu z rotacją zewnętrzną ( ręce leżą na podłożu oddalone od tułowia), osłabione odruchy, niechęć i płacz podczas leżenia na brzuchu.

II miesiąc życia

Leżąc na plecach dziecko prezentuje lepszą symetrię ustawienia głowy w linii ciała, ale nadal prezentuje asymetrię ułożeniową. Pojawia się większa aktywność kończyn. Ruchy kończyn są mniej chaotyczne, mniej gwałtowna jest reakcja Moro. Dłonie bardziej otwarte, maluch zaczyna fiksować wzrok na twarzy/ zabawce. Na brzuchu ustawienie głowy jest pod kątem 45st, podpór rąk na przedramionach.

To co powinno zaniepokoić rodziców to odgięciowe ustawienie głowy lub tułowia, mocno zaciśnięte piąstki, brak reakcji wzroku na światło, brak utrzymania głowy, płacz w trakcie leżenia na brzuchu.

III miesiąc życia

Powyżej 12 tygodnia życia dziecko położne na plecach powinno symetrycznie trzymać barki w linii prostej, powinno rozwijać umiejętność wkładania rączek do buzi. Barki powinny być swobodne, niżej ułożone, co pozwala na zobaczenie szyi dziecka. W leżeniu na brzuszku powinno symetrycznie podpierać się na przedramionach z łokciami przed linią barków, utrzymując głowę w linii kręgosłupa.

Nie powinno być ułożone w tzw. literę C, z rękoma poza linią ciała. Główka nie powinna odginać się w żadną ze stron. Nieprawidłowością jest również używanie jednej rączki, zgięcie podeszwowe stóp, mało aktywne kończyny dolne i górne, wysoko ustawione barki i łopatki. Niepokojącym zachowaniem jest również płacz, niepokój, zdenerwowanie podczas czynności pielęgnacyjnych takich jak karmienie, rozbieranie/ ubieranie, kąpiel.

IV miesiąc życia

Maluszek leżąc na placach, leży symetrycznie, głowa ustawiona jest  w linii kręgosłupa, łączy ręce w linii ciała, wkłada do buzi, dłonie są otwarte gotowe do zabawy w linii ciała, nogi są wyżej ustawione i wykonują ruch zgięcia i wyprostu. Dziecko łapie za kolana, obraca się na bok. Leżąc na brzuszku podpiera się na przedramionach, łokcie znajdują się przed linią barków, potrafi oderwać łokcie od podłoża.

Nieprawidłowością w IV miesiącu jest brak symetrii ułożenia tułowia i głowy, odgięciowe ustawienie, zaciśnięte piąstki, brak obrotów na bok, preferowanie jednej ze stron, wysoko ustawione barki i łopatki, w leżeniu na brzuchu łokcie ustawione są za linią barków, maluszek nie akceptuje leżenia na brzuszku.

V miesiąc życia

W tym miesiącu dziecko nabywa umiejętności obrotów z pleców na brzuch, przekłada zabawkę z ręki do ręki i manipuluje nią w linii środkowej ciała, chwyta stopy po przekątnej i podejmuje próby włożenia do buzi, w leżeniu na brzuchu maluch wykonuje wysoki podpór na otwartych dłoniach z wyprostowanymi łokciami, podpiera się na jednym przedramieniu przenosząc ciężar ciała.

Nieprawidłowa jest asymetria ułożeniowa głowy i tułowia, a także preferencja jednej z kończyn, niechęć do zmiany pozycji ciała- obrotów na boki i brzuch, niski podpór na przedramionach i słaba kontrola głowy, wysoko ustawione barki, krzyżowanie kończyn dolnych w celu stabilizacji tułowia.

VI miesiąc życia

Maluszek nabywa umiejętności pełzania, leżąc na brzuszku wykonuje wysoki podpór na dłoniach, zgina kończyny dolne przechodząc do pozycji czworaczej, wykonuje symetryczne obroty wokół własnej osi, wyciąga jedną rączkę po zabawkę przenosząc ciężar ciała na rękę podpartą, pod koniec szóstego miesiąca wykonuje obroty z brzucha na plecy. Podczas leżenia na placach wkłada stopy do buzi, chętnie i swobodnie manipuluje zabawkami, zaczyna bawić się w pozycji leżąc bokiem.

Niepokojący jest brak chęci maluszka do obrotów, asymetryczne obroty przez jeden bok, wykonywanie obrotu poprzez odginanie w tył, zaciśnięte piąstki, niski podpór z wysoko ustawionymi barkami, asymetryczna praca kończyn górnych i dolnych – preferencja jednej strony ciała, mała wariantowość w motoryce spontanicznej.