Menu Zamknij

Praktyka wdzięczności

Nastała jesień, dni są coraz krótsze, robi się zimno i deszczowo. Wiele osób w tym czasie niechętnie podejmuje jakiekolwiek działania, narzeka na gorsze samopoczucie i obniżenie nastroju.

Zawsze warto dbać o swoje samopoczucie, ale myślę, że niektórym może się to przydać szczególnie teraz.

Dlatego chciałabym przedstawić kilka metod, jakie mogą stanowić praktykę wdzięczności, która prowadzi do wzrostu optymizmu, a w konsekwencji może też przyczyniać się do spotęgowania empatii oraz życzliwości. 

Jedną z najbardziej znanych metod jest dziennik wdzięczności. Polega to na notowaniu każdego dnia np. dwóch rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Czasem kiedy mamy gorszy dzień, trudno jest nam przypomnieć sobie dobre rzeczy, które nas spotykają każdego dnia, zakotwiczamy się na tym co negatywne. Mogą być takie dni, kiedy znalezienie dwóch rzeczy okaże się wyzwaniem, jednak prowadzenie dziennika wdzięczności może być pomocne w przeformułowaniu negatywnego myślenia, ponadto warto raz na jakiś czas, przeglądać swoje zapiski, aby wrócić pamięcią do dobrych chwil, które się wydarzyły w Twoim życiu.

Inny sposobem może być przypominanie sobie o tym, że małe ma znaczenie. Mamy wiele rzeczy, które poprawiają nam nastrój. Wcale nie musi wydarzyć się coś spektakularnego, abyśmy mogli poczuć szczęście. Nawet kiedy mamy świadomość, że czeka nas trudny dzień, myśl o tym, co może być tego dnia przyjemne, być może jest to głaskanie kota albo filiżanka dobrej kawy, a może gorąca kąpiel pod koniec tego trudnego dnia, może okazać się pobudzająca do działania. Pomyśl o tym co Tobie sprawia szczęście, podziękuj za to. A może nawet, kiedy ciężko jest Ci rano wyjść z łóżka myśl o tym małym szczęściu, które Cię czeka okaże się motywacją do pobudki.

Zaplanuj coś przyjemnego. Warto mieć coś na co czekamy, co wiemy że sprawi nam radość. Zaplanuj wspólny spacer z przyjacielem, wyjście do teatru, a może po prostu wieczór przy ciekawej książce. Spotka Cię coś przyjemnego i będzie to doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności.

Mów innym czemu ich cenisz to technika, która nie tylko Tobie pozwoli poczuć się dobrze, ale jednocześnie sprawi, że komuś na kim Ci zależy będzie miło. Raz na jakiś czas warto powiedzieć bliskim/znajomym jak nas uszczęśliwiają.

Kolejnym sposobem na praktykę wdzięczności może być wypisanie sobie 50 rzeczy, za które jesteś wdzięczny wraz z wyjaśnieniem dlaczego. W tym ćwiczeniu warto też zwrócić uwagę na to, że możemy być wdzięcznym za coś czego nie ma jak np. nadgodziny w pracy, głód. Być może nie będzie to łatwe zadanie, ale w sytuacji obniżenia nastroju posiadanie takiej listy może być pomocne, aby skierować nasze myślenie na zupełnie inne tory.

Te kilka metod każdy może wprowadzić w swoje życie, nie są skomplikowane ani nie zajmują dużo czasu, a mogą przynieść dużo dobrego. Jak wykazano w badaniach McCullough, Tsang i Emmonsa (2004) nastrój i cecha wdzięczności, są dodatnio powiązane z satysfakcją z życia, szczęściem, optymizmem natomiast negatywnie z depresją.

McCullough, M.E., Tsang, J.A., Emmons, R.A. (2004). Gratitude in Intermediate Affective Terrain: Links of Grateful Moods to Individual Differences and Daily Emotional Experience. Journal of Personality and Social Psychology, 86(2), 295–309. Rego Simon A. , Fader Sarah. (2020). Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków. Sopot: GWP