Podczas pierwszej wizyty w gabinecie bardzo często rozmawiamy o nawykach toaletowych, dlaczego? Bo mają one duży wpływ na funkcjonowanie Naszego dna miednicy.
Koniecznie przeczytaj, czy Twoje nawyki są prawidłowe.
1. Nie zatrzymuj strumienia moczu, nie jest to prawidłowy sposób na ćwiczenie mięśni dna miednicy. Dodatkowo w cewce moczowej są bakterie, zatrzymując strumień moczu, mocz może cofnąć się do pęcherza i doprowadzić do jego zapalenia.
2. Nie przyj! Mikcja i defekacja, powinny zachodzić na drodze odruchowej. Idę do toalety, gdy czuję taką potrzebę, minuta, dwie i po sprawie. Nie przesiaduj na toalecie pół godziny z telefonem czy gazetą, nie przyj, bo każde parcie to wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, spychanie narządów w dół
i silne osłabianie dna miednicy.
3. Unikaj mikcji i defekacji w pozycji „na Małysza”, podczas mikcji i defekacji nasze ciało ma być rozluźnione, będąc w pozycji na Małysza, brzuch, uda, pośladki nie są w stanie się rozluźnić, do tego dochodzi jeszcze parcie i często zatrzymywanie strumienia moczu.
4. Nie załatwiaj się na zapas, nie idź do toalety tylko dlatego, że wychodzisz z domu. Takie chodzenie na zapas, może rozregulować pracę Twojego pęcherza. Nie wymaja tego również od swojego dziecka, bardzo często taki nawyk załatwiania się na zapas, zostaje nam z dzieciństwa, kiedy to przed każdym wyjściem z domu, dziecko jest profilaktycznie wysyłane do toalety.
5. Jeśli masz problemy z zaparciami popracuj nad dietą, nawodnieniem, ale również nad pozycją toaletową. Podczas defekacji wyprostu się i lekko podwiń kość ogonową pod siebie, korzystaj
z podnóżka, możesz również mruczeć (brzmi śmiesznie, ale spróbuj, a zobaczysz, że jest to faktycznie skuteczne).
A o co chodzi z tym podnóżkiem?
Gdy siedzimy w klasycznej pozycji toaletowej, mięsień łonowo-odbytniczy ściąga nasze jelito, przez co masy kałowe mają trudniejszą drogę do pokonania. Gdy twoje kolana są wyżej niż biodra (bo masz podłożony podnóżek, miskę lub załatwiasz się kucając) mięsień łonowo-odbytniczy puszcza jelito i łatwiej nam się wypróżnić. Zachęcam Was do stosowania podnóżka, nie tylko podczas problemów z zaparciami, taka pozycja może znacznie skrócić czas Waszej defekacji.
Przed wizytą w gabinecie zwróć uwagę na to, ile razy w ciągu dnia chodzisz do toalety?
Czy wstajesz w nocy, by oddać mocz? Czy oddajesz duże ilości moczu, czy raczej załatwiasz się często z małą ilością? Czy oddawaniu moczu towarzyszy ból lub dyskomfort? Czy gubisz mocz? Czy regularnie oddajesz stolec? Czy masz problemy z zaparciami? Te informacje są dla Nas bardzo istotne, a często, gdy słyszysz te pytania, nie wiecie co odpowiedzieć.
Zachęcam Was do wdrożenia tych zaleceń, bo z toalety korzystamy około 8 razy dziennie, codziennie, więc ważne, by robić to dobrze i dbać o swoje dno miednicy.
fizjoterapeutka uroginekologiczna Dagmara Grodecka