Menu Zamknij

Migreny – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z uciążliwym bólem głowy. Jest to powszechna przypadłość dotykająca wszystkich ludzi, niezależnie od płci czy wieku. Jedni narażeni są na bóle zdecydowanie częściej, inni spotykają się z nimi sporadycznie. Każdy ból głowy może mieć inny charakter, inna może być też przyczyna jego wystąpienia, a mimo to przyjęło się by każdy taki objaw nazywać migreną – czy jednak jest to słuszne?

 

Kilka faktów o migrenie

Migrena to choroba przewlekła i nieuleczalna. Szacuje się, że statystycznie częściej problem ten dotyka kobiet, a objawy migreny zazwyczaj są u nich bardziej intensywne niż u mężczyzn.

Przyczyny występowania migren nie są do końca znane. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych teorii zakłada, że występowanie migren może być uwarunkowane zarówno czynnikami genetycznymi jak i środowiskowymi. Mimo, że wciąż nie mamy pełnej świadomości na temat patogenezy migreny, to jesteśmy w stanie wyróżnić kilka czynników będących tak zwanymi „wyzwalaczami” objawów – są to: ostre światło, hałas, stres, nieprawidłowa dieta, używki, silne zapachy czy nawet zmiany pogody. Powyższe czynniki mogą jednocześnie wywoływać objawy, jak i nasilać je w trakcie trwania epizodu migreny.

Jakie są objawy migreny?

Do głównych i najbardziej charakterystycznych objawów migreny zaliczamy

  • silny ból głowy trwający od 4 do nawet 72 godzin

  • nudności

  • wymioty

  • nadwrażliwość na światło, dźwięki czy nawet zapachy

Analizując temat objawów migreny należy wspomnieć o dwóch podtypach na jakie dzielimy tę chorobę. Wyróżniamy migreny, którym towarzyszy aura migrenowa oraz te występujące bez aury.

Czym jest aura migrenowa?

Aura migrenowa to dodatkowy zespół objawów poprzedzających atak migreny lub pojawiających się w tym samym momencie co ból migrenowy. Najbardziej typowym objawem dla aury migrenowej są zaburzenia dotyczące narządu wzroku. Osoby chore skarżą się najczęściej na ubytki w polu widzenia lub na pojawianie się charakterystycznych „mroczków’ i „błysków” przed oczami.

Pozostałe objawy jakie mogą towarzyszyć aurze migrenowej to:

 

  • zaburzenia mowy

  • zaburzenia czucia

  • omamy słuchowe i węchowe

  • zawroty głowy

Trudność w postawieniu diagnozy

Problem z diagnozowaniem migreny polega na braku specyficznych badań pozwalających lekarzowi potwierdzić rozpoznanie. W przypadku migreny badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny nie wykazują żadnych zmian w badanych obszarach.

W związku z powyższym migreny diagnozuje się przeprowadzając szczegółowy wywiad z pacjentem. By móc rozpoznać zgłaszane objawy jako migrenę, przyjmuje się, że ból zgłaszany przez pacjenta musi występować wielokrotnie oraz trwać minimum kilka godzin.

Czy każdy ból głowy to migrena ?

Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy opracowało klasyfikację, według której wyróżniamy:

 

  • bóle głowy pierwotne – ból traktowany jest jako objaw choroby, a jego przyczyny nie znajdujemy w innych zdiagnozowanych schorzeniach lub urazach. Do tej grupy zaliczamy migreny.

  • bóle głowy wtórne – bóle występujące jako konsekwencja innych zaburzeń w organizmie, zdiagnozowanych chorób czy urazów.

Sposoby leczenia migren

Brak wiedzy na temat przyczyn występowania migreny powoduje, że nie do końca wiemy jak z nią walczyć. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia migreny, natomiast obecnie możliwe jest leczenie doraźne, skupiające się na niwelowaniu objawów oraz leczenie profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie częstości występowania bólów migrenowych.

Leczenie doraźne polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, zazwyczaj z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Należy pamiętać, że regularnie występujące bóle głowy powinny być konsultowane z lekarzem, a przyjmowanie leków oparte na jego zaleceniach.

 

Alternatywą dla leczenia objawowego może być leczenie profilaktyczne. Polega ono na regularnym przyjmowaniu leków, wskutek czego powinna zostać ograniczona częstotliwość występowania ataków bólu migrenowego. Leki te nie mają działania przeciwbólowego, a na efekt ich działania trzeba poczekać nawet do kilku miesięcy.

Co możesz zrobić sam by poradzić sobie z migreną?

Leczenie migreny opiera się głównie na farmakoterapii, natomiast istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów. Żeby lepiej radzić sobie z uciążliwymi objawami migreny, należy zwrócić uwagę na czynniki, które ją zaostrzają.

 

  • Jeśli towarzyszą Ci takie objawy jak światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki, kluczowym może okazać się odpoczynek w zacienionym pomieszczeniu i korzystanie z okularów przeciwsłonecznych

  • Ból migrenowy może być wywoływany również silnym stresem
    i zmęczeniem, w związku z czym dobrą odpowiedzią na ból może okazać się sen. Warto pamiętać, że regeneracja organizmu pomaga w walce z wszelkimi dolegliwościami.

  • Aby skutecznie radzić sobie z niepożądanymi objawami migreny postaraj się o regularne picie wody i spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków. Prawidłowo odżywiony organizm będzie silniejszy w walce z chorobą.

  • Jednym z prostszych sposobów łagodzenia bólu jest przygotowanie chłodnych okładów. Okłady takie należy przyłożyć w okolice skroni i/lub karku w zależności od tego co przynosi większą ulgę.

  • Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym przebywasz było dobrze wietrzone/wentylowane – dostateczna ilość tlenu wpłynie nie tylko na łagodzenie objawów bólowych, ale również na powstrzymanie możliwych mdłości.