Menu Zamknij

Jak można wspierać kobietę z depresją poporodową?

Czy pojawienie się dziecka to radosne wydarzenie dla każdej z nas?

Chociaż dla większości z nas macierzyństwo kojarzy się z radosnym okresem, przepełnionym miłością i zadowoleniem, warto pamiętać, że nie dla każdej kobiety wiąże się ono wyłącznie z pozytywnymi emocjami. Jak wskazują badania 10-15% kobiet po porodzie dotyka depresja poporodowa.

W tym artykule chciałabym zaprezentować kilka wskazówek w jaki sposób możemy dawać oparcie, co możemy mówić, a czego powinniśmy unikać chcąc wesprzeć bliską nam osobę.

Jak rozmawiać z kobietą cierpiącą na depresję poporodową?

1. Staraj się okazywać akceptację i zrozumienie dla odczuwanych emocji. Pamiętaj, że każdy z nas ma prawo odczuwać różne emocje w tej samej sytuacji.

Zrozumienie możemy okazywać np. poprzez słowa takie jak “Wiem, że ci ciężko”, “Trudno mi zrozumieć jak się teraz czujesz”, “Masz prawo odczuwać zmęczenie”.

Ważne abyś powstrzymał się przed dawaniem rad czy ocenianiem: “Przestań być taka marudna”, “Jak możesz się tak zachowywać masz przecież piękne, zdrowe dziecko?”, “Weź się w garść”.

Czy zdarzyło się kiedyś, że ktoś słysząc takie słowa stwierdził “Masz rację, już biorę się w garść”? Sam widzisz to nie jest skuteczne, ponadto ocenianie i krytykowanie zwiększa poczucie winy, a to przecież nie jest naszym celem, aby bliska nam osoba poczuła się jeszcze gorzej. 

2. Staraj się dawać poczucie bezpieczeństwa i okazać zaufanie.

Możesz używać komunikatów takich jak: “W każdej chwili możesz liczyć na moją pomoc”, “Powiedz mi kiedy będziesz czegoś potrzebować”, “Jestem przy tobie”. Nawet jeśli kobieta nie zdecyduje się skorzystać z oferowanej pomocy to da jej to poczucie, że może na tobie polegać i nie zostaje sama w tej sytuacji.

3. Warto rozmawiać o tym co kobieta czuje.
Nie pytajmy wyłącznie o dziecko.

Aby okazać troskę, zainteresowanie i zaangażowanie w relację z drugą osobą warto zapytać się “Jak się dzisiaj czujesz?”, “Czego potrzebujesz”, “Chcesz się wygadać?”, “Wyglądasz jakby cię coś trapiło, chcesz o tym porozmawiać?”.
Nie bądźmy przy tym nachalni, cierpliwość bliskich pomaga i daje wrażenie,
że naprawdę jesteś z tą osobą.

4. Zaoferuj pomoc.

Możesz ugotować obiad, zrobić zakupy albo posprzątać naczynia, a tym samym umożliwić jej drzemkę. W ten sposób możemy nie tylko okazać troskę o bliską nam osobę, ale także odciążyć ją z pewnych obowiązków.

Staraj się jednak nie wyręczać jej. Unikaj osłabiania wiary matki we własne siły
“Ty nie dasz rady, daj ja to zrobię”, “To dla ciebie za ciężkie, ja się tym zajmę”.  Dostrzeż i powiedz jej, gdy zauważysz coś w czym jest dobra, nawet takie codzienne sukcesy mogą być pomocne w budowaniu poczucia wartości.

5. Drobne gesty to również doskonała forma okazania, że ktoś jest dla nas ważny.

Czasem może się okazać, że przytulenie, miły SMS, złapanie za rękę czy też zrobienie herbaty będzie takim “światełkiem w tunelu” dla osoby chorej. Nie staraj się jednak na siłę rozweselać bliskiej osoby, trudno jest jej odczuwać radość. Pamiętaj że rozdrażnienie czy złość powoduje choroba, a nie twoja osoba.

6. Postaraj się zachęcić bliską osobę do konsultacji ze specjalistą.

Pamiętaj, że twoje wsparcie jest bardzo ważne, jednak w przypadku choroby jaką jest depresja, konsultacja ze specjalistą jest konieczna. Możesz też zaproponować, że pomożesz bliskiej znaleźć dobrego specjalistę, czy też będziesz jej towarzyszyć w drodze do niego. Pamiętaj o tym, że depresję można skutecznie wyleczyć, postaraj się żeby  bliska ci kobieta też miała tę świadomość.