Menu Zamknij

Gdzie jest moje dno miednicy? Co właściwie mam ćwiczyć?

Coraz więcej mówimy o treningu dna miednicy. Żeby w ogóle zacząć ćwiczyć, trzeba uświadomić sobie, czym jest dno miednicy, gdzie się znajduje i jaką funkcję pełni.

Dno miednicy to aparat mięśniowo – powięziowy, wyścielający dno miednicy kostnej. Struktury te są zlokalizowane pomiędzy kością łonową, guziczną i guzami kulszowymi. Spróbuj znaleźć te punkty.
 – guzy kulszowe – usiądź na twardym krześle, wyprostuj się, ustaw stopy na szerokość bioder, czujesz dwa wystające punkty kostne pod pośladkami? Tak, to właśnie guzy kulszowe, zapamiętaj gdzie są zlokalizowane
– spojenie łonowe – pozostań na krześle, rozkołysz swoją miednicę w przód i w tył, gdy przetoczysz miednicę do przodu, pozostań chwilę w tej pozycji, czujesz spojenie łonowe?
– kość guziczna – rozkołysz miednicę jeszcze raz, zatrzymaj ruch w momencie przetoczenia miednicy w tył, czujesz kość guziczną?

Wyobraź sobie te 4 punkty kostne, złącz dłonie, zrób z nich łódeczkę i pomyśl, że taka właśnie łodeczka znajduje się pomiędzy tymi strukturami kostnymi, wyścielając je niczym hamak.
Dno miednicy to nie jest mięsień, a cała grupa mięśni, które podtrzymują macicę, odbytnicę, pęcherz, biorą udział w stabilizacji naszego ciała (razem z mięśniem poprzecznym, przeponą oddechową i mięśniami grzbietu), uszczelniają cewkę moczową podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, tak by nie dochodziło do wycieku moczu.

Należy pamiętać, że mięśnie dna miednicy nie tylko muszą potrafić prawidłowo się napinać, ale również prawidłowo się rozluźniać. Mikcja, defekacja, poród, to czynności, przy których dno miednicy musi się rozluźnić.

Zlokalizuj swoje dno miednicy, znajdź opisane wyżej 4 punkty kostne. Rozkołysz swoją miednicę, wykonaj ruchy przód- tył, do boku, zataczaj nią koła, kręć ósemki. Spróbuj wykonać to ćwiczenie na krześle, na piłce, w staniu, z podporze. Myśl cały czas o hamaku, który jest tam zlokalizowany. Będzie to świetne wprowadzenie do treningu dnia miednicy.

1. Yvonne Keller, Judith Krucker, Marita Seleger. W drodze do istoty kobiecości
2. Coco Berlin. Pusyy Joga