Fizjoterapia Uroginekologiczna Łódź
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA - ŁÓDŹ
Fizjoterapia uroginekologiczna to dział fizjoterapii, który zajmuje się dysfunkcjami w obrębie miednicy mniejszej. Celem jest przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla), poprawa statyki narządów w obrębie miednicy oraz nauka świadomości ciała i profilaktyki. Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga również w przygotowaniu do ciąży i porodu, zwracając uwagę na zmiany jakie zachodzą w ciele kobiety zarówno w trakcie tych okresów, jak i po porodzie.
FIZJOTERAPEUCI UROGINEKOLOGICZNI - ŁÓDŹ
Nasz personel
Alicja Hornung
UROGINEKOLOGIA
Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest do wszystkich kobiet, niezależnie od wieku. Dobierając odpowiednią terapię do schorzenia jesteśmy w stanie zapobiec lub zlikwidować wiele dysfunkcji i znacząco poprawić komfort życia.
Do fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz się zgłosić, jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, gazów lub stolca, masz bolesne miesiączki, cierpisz na endometriozę, masz bolesne stosunki, jeśli cierpisz na wulwodynię lub pochwicę, masz obniżenie narządów miednicy mniejszej, jesteś po operacjach lub przygotowujesz się do zabiegu w obrębie miednicy mniejszej, jesteś w ciąży lub po porodzie.
CIĄŻA I POŁÓG
WIzytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto odbyć już na etapie planowania ciąży. Ciało kobiety w ciąży podlega ciągłym zmianom, dlatego dobrze się na te zmiany przygotować i zadbać o odpowiednie napięcie mięśni dna miednicy, napięcie w obrębie powłok brzusznych, kręgosłupa. Działania profilaktyczne, wprowadzenie ergonomii, zmiana nawyków, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysfunkcji dna miednicy, rozejścia mięśni prostych oraz dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa.
Z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz skorzystać na każdym etapie ciąży. Jeśli ma to być wizyta profilaktyczna, zalecamy udanie się na nią w drugim trymestrze ciąży. Podczas wizyt przygotowujemy ciało do porodu i pracujemy z występującymi dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa, miednicy, spojenia łonowego. Uczymy się oddechu przeponowego, który ma ci towarzyszyć przez całą ciążę, a także w czasie porodu i połogu. Przygotowujemy krocze i mięśnie dna miednicy do porodu, uczymy się masażu krocza, a jeśli potrzebujesz uzupełnienia wiedzy ze szkoły rodzenia, ćwiczymy oddech i ruch w poszczególnych fazach porodu. Przygotowujemy Cię również do połogu, tak byś wiedziała, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w pierwszych dobach po porodzie, jak wspierać regenerację swojego ciała, mięśni dna miednicy.
Na wizytę po porodzie, najlepiej udać się po zakończonym połogu, czyli 6 tygodni po porodzie (niezależnie od tego czy rodziłaś naturalnie czy przez cesarskie cięcie).
Podczas wizyty oceniamy postawę, która może mieć wpływ na pracę powłok brzusznych, pracę dna miednicy, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa. Oceniamy czy nie doszło do rozejścia mięśni prostych brzucha: palpacyjnie i pod kontrolą USG, możemy ocenić pracę mięśni dna miednicy w badaniu przezpochwowym. W przypadku wystąpienia rozejścia mięśni prostych, dysfunkcji w obrębie dna miednicy wdrażamy terapię manualną, ćwiczenia w gabinecie oraz planujemy ćwiczenia do domu. Prowadzimy terapię blizn po nacięciu/pęknięciu krocza oraz cięciu cesarskim.